Kenmerken
Een dynamisch energiecontract bestaat zowel voor stroom als gas. De gasprijzen kunnen elke dag iets anders zijn maar stroomprijzen kunnen per uur zelfs anders zijn. Bij een dynamisch contract is het ook vaak mogelijk om de prijzen voor gas voor een jaar vast te zetten en alleen de stroom tegen dynamische prijzen af te nemen. Vanaf juni 2025 worden de dynamische tarieven per kwartier bepaald.
Op een grote stroomveiling wordt elke dag bepaald, na het middaguur, wat de prijzen voor de volgende dag zullen zijn. Dit doen zij op voornamelijk op basis van inschatting van de hoeveelheid wind en zon de volgende dag.
Logischerwijs zijn de momenten op de dag dat wij veel stroom verbruiken duurder. De prijzen zijn vaste beursprijzen waar de energieleverancier een opslag op doet, dit is hun winstmarge. Uiteraard komt hier ook de energiebelasting (ruim 12 cent per kWh) nog bij.
In bovenstaand voorbeeld was de hoogste prijs voor die dag tussen 08:00 en 09:00 uur circa €0,24 als we daar de energiebelasting bij optellen dus €0,36 per kWh. De laagste prijs was tussen 03:00 en 05:00 uur €0,12 inclusief belasting €0,24.
Dit lijkt een beetje op het “oude” dal- en piektarief. Mijn moeder zette vroeger de wasmachine altijd aan om 13:00 uur, dat was toen het daltarief. Tegenwoordig kennen we nog daltarief na 23:00 uur tot de vroege ochtend. Ook dat is terug te zien in de grafiek, de kosten zijn in de nacht en vaak midden op de dag het laagst.
Overstappen?
Mensen die overstappen naar een dynamisch stroomcontract hebben daar verschillende afwegingen voor. Veelal gebaseerd op lagere kosten ten opzichte van een variabel of vast contract.
Wat zijn zoal de redenen:
- Kunnen sturen op stroomverbruik (apparaten aan/uit op goedkope/dure momenten)
- Vermijden terugleverkosten zonnepanelen
- Hogere vergoeding teruglevering zonnepanelen
- Grote stroomverbruikers (elektrische auto, boiler)
- Opslaan thuisaccu
- Handelen op onbalansmarkt met thuishandelaccu
Laten we er eens dieper op ingaan.
Sturen op stroomverbruik
Sturen op verbruik kan natuurlijk handmatig, de wasmachine aanzetten als het tarief laag is, maar kan ook automatisch. Er worden steeds meer apparaten verkocht die zich laten aansturen door slimme kastjes. Deze slimme kastjes vragen de dynamische prijzen op via internet en schakelen dan apparatuur aan als de tarieven voor die dag het laagst zijn. Uiteraard geldt dit ook andersom, je kunt apparaten ook uitzetten als de stroomprijs het hoogst is. Voor apparaten als een wasdroger, wasmachine, keukenboiler en vaatwasser is dit meestal prima te regelen.
Vermijden terugleverkosten
De komende 2 jaar, tot 1-1-2027, bestaat er vooralsnog de salderingsregeling zonnepanelen. Echter rekenen alle energieleveranciers zogenaamde teruglever kosten, ook wel teruglever boete genoemd. Dit geldt echter niet voor dynamische contracten. Bij een dynamisch contract krijg je immers hetzelfde bedrag voor het terugleveren als voor het afnemen van de stroom. De energieleverancier heeft hier dus geen nadeel van het salderen. De teruglever kosten kunnen behoorlijk oplopen als er veel zonnepanelen gelegd zijn.
Hogere vergoeding terug levering
Als je meer stroom opwekt dan verbruikt, dan verkoop je als het ware je stroom aan de leverancier. De terugleververgoeding is veelal heel laag. Meestal circa 0,05 per Kwh, uitzonderingen daargelaten. Deze vergoeding is zo laag dat je meestal netto moet betalen omdat de terugleverkosten per Kwh hoger zijn. In een dynamisch contract krijg je altijd dezelfde prijs als de prijs die je moet betalen op dat uur/kwartier van de dag.
Grote stroomverbruikers
Als je grote stroomverbruikers in huis hebt dan kun je deze aanzetten zodra de stroomprijs heel laag is en hiermee een voordeel behalen. Je kunt, tegenwoordig ook automatisch, je boiler laten verwarmen als de stroomprijs laag is. Dit geldt helemaal voor een elektrische auto, deze kun je op de uren dat de stroom laag is laten laden gedurende de dag, als je auto voor de deur staat uiteraard.
Opslaan thuisaccu
Een thuisaccu kan prima dienen om energie uit zonnepanelen op te slaan voor later gebruik. Met een dynamisch contract kun je ook de accu laten laden op de goedkope uren om deze te ontladen op de dure uren. De meeste thuisaccu’s kunnen automatisch laden/ontladen omdat zij de uurprijzen via internet ophalen elke dag.
Handelen op onbalansmarkt
Een andere mogelijkheid bestaat om de energieleverancier volledig toegang te geven tot je thuisaccu en niet voor eigen gebruik maar voor correcties op het stroomnet, te laden of te ontladen. Hiermee wordt onbalans gecorrigeerd, de schattingen van gisteren kunnen vandaag toch iets anders uitpakken, de wind waait minder hard bijvoorbeeld, dan kunnen de thuisaccu’s worden ingezet om de aan de stroomvraag te voldoen. De klant krijgt hiervoor een vergoeding.
Aandachtspunten
Uiteraard zijn er ook aandachtspunten bij een dynamisch contract. De prijzen zijn immers per uur anders maar ook zijn er dure/goedkope dagen en maanden. Het is lastig om te voorspellen of een dynamisch contract over een heel jaar voordelig uitpakt of niet. Ook betaal je meestal in de zomer een laag bedrag per maand en in de winter juist een hoog bedrag. Ook bestaat er geen vastigheid op externe ontwikkelingen. Als de prijzen stijgen merk je dit meteen, uiteraard geldt dit ook voor het dalen van de prijzen. Op dit moment heeft slechts een paar procent van de huishoudens een dynamisch contract. Dit zijn de pioniers die de gok nemen, zo lijkt het. Veel gebruikers van een dynamisch contract zijn wel tevreden en zeggen voordeliger uit te zijn.
Salderen
Maar hoe werkt het zolang de salderingsregeling nog bestaat? Salderen wordt ook toegepast op een dynamisch contract. In tegenstelling tot een vast contact waarbij over een jaar gesaldeerd wordt, zal een dynamische energieleverancier per uur salderen en dit na een jaar corrigeren. Hoe werkt dit dan?
De slimme meter registreert alles per kwartier. Dat wil zeggen dat elk kwartier de meterstand wordt doorgegeven. De dynamisch tarieven gelden per uur. De energieleverancier kijkt dus naar de afname en teruglevering per uur. Alle Kwh wordt verrekend tegen hetzelfde tarief.
Voorbeeld: uit de meterstand(en) blijkt dat tussen 10:00 en 11:00 uur 2 Kwh is geleverd en 0,5 Kwh is teruggeleverd. Voor dit uur is het saldo dus 2 – 0,5 = 1,5 Kwh te betalen.
Lastig is hier de energiebelasting want deze wordt dan ook per uur gesaldeerd. Als je alle uren en alle dagen in een jaar optelt dan kan het gebeuren dat er meer gesaldeerd is dan je hebt opgewekt. Stel dat je 3.000 Kwh hebt verbruikt en 3.500 Kwh hebt opgewekt. Dan zou de leverancier je dus 500 Kwh teveel aan energiebelasting hebben betaald, deze moet je dan aan het eind van het jaar terugbetalen.
Ligging zonnepanelen
De ligging van zonnepanelen blijkt ook relevant voor dynamische contracten. De zuid opstelling levert meestal de meeste stroom op als de prijzen het laagst zijn. Dit is jammer want dan verkoop je als het ware veel stroom tegen de laagste prijs op de dag. Te voorkomen valt dit alleen door op die momenten zoveel mogelijk zelf te verbruiken (wasmachine etc. aanzetten). Als de ligging anders is dan zuid dan leveren de zonnepanelen ook stroom op de duurdere uren, dit kan dus voordeel opleveren.
Gasprijzen
De gasprijzen in een dynamisch contract variëren per dag en niet per uur zoals bij stroom. Ook hiervoor geldt dat de prijzen elke dag voor de volgende dag worden bepaald. In de zomermaanden is gas goedkoper dan in de wintermaanden.
Met gasverbruik valt ook minder te sturen dan met stroomverbruik. Het is vaak ook mogelijk om een dynamisch stroomcontract te combineren met een vast gascontract. Vaak kan dit bij dezelfde leverancier, gescheiden leveranciers is ook mogelijk
Conclusie
Voor wie is een dynamisch energiecontract geschikt? Vaak lees je dat een dynamisch contract niet geschikt is voor bezitters van zonnepanelen. Dit is niet zo simpel te stellen. Het hangt af of je juist meer of minder levert dan je verbruikt maar ook van de ligging van je zonnepanelen. Zelfs met salderingsregeling is het mogelijk om voordeel te halen. Uiteraard is het een voordeel als je de mogelijkheid hebt om te sturen in stroomverbruik, maar ook voor de mensen die daar geen zin in hebben kan een dynamisch contract voordelig zijn. Voordeel is natuurlijk dat een dergelijk contract per maand opzegbaar is.
